Rady: Kraulová kotúľová obrátka

Kotúľová obrátka

  • Začnite nácvik obrátky kúsok od steny. Nácvik začnite v polohe bruchom dolu.
  • Aby sa Vám nedostala voda do nosa, nosom v priebehu otáčky vydychujte.
  • Pri začatí kotúľu máme ruky pri tele.Využite plaveckej zotrvačnosti, zastrčenie brady k hrudi k vykonaniu obrátky.
  • Otočte sa v čo najmenšom priestore: nos ku kolenám, päty k zadku. Nohy nikdy nemajte prepnuté.
  • Nenadychujte sa ani tesne pred obrátkou(hlavne nie dopredu), ani tesne po nej; snažte sa udržať aerodynamickú(vystretú,natiahnutú) polohu.

 

 

Vzdialenosť od steny odhadnite podľa „T“ na dne bazéna pred stenou. Otočku začnite s rukami pri tele. (Aspoň) jedna ruka a dlaň bude slúžiť ako bod stability a kontrola otočky.

 

 

Telo držte v pevnej polohe. Nohy a chodidlá sa premiestňujú priamo nad hlavou. Dlane a ruky použite pre udržanie rovnováhy a podpory.

 

 

Nohy držte pri sebe, pokladáte ich na stenu a súčasne sa odrazte chodidlami dopredu. Sústreďte sa na odraz od steny v správnom mieste, ani príliš dole, alebo hore.

Pred odrazom, hornú časť tela a ruky upravte do aerodynamickej(vystretej,natiahnutej) polohy. Odpor vody je najhorší pri vysokých rýchlostiach!

 

 

Po odraze sa začnite otáčať z chrbta na stranu a potom na brucho. Zostante v perfektnej aerodynamickej polohe. Prvé začnite vyvlnenie, potom kraulové kopanie a keď ste tesne pod hladinou celú súhru - celý kraul. Toto načasovanie si vyžiada veľa tréningového času...

 

 

Záber začnite krátko predtým, než sa priblížite k hladine. Myslite na načasovanie: ak začnete príliš skoro alebo príliš neskoro, výrazne znížite rýchlosť. Zostaňte v aerodynamickej polohe, udržte rovnováhu a pri prvom zábere sa nadýchnite.