Strava: Pre mladých plavcov

Veľkou nevýhodou živočíšnych tukov, živočíšnych bielkovín a koncentrovaných cukrov je, že zakyslujú organizmus, ktorý je zakyslený športovým výkonom alebo tréningom. Preto je potrebné konzumovať alkalizujúce potraviny: ovsené vločky, zemiaky, čerstvú zeleninu a ovocie, čerstvo pripravené ovocné šťavy, alkalizujú aj odtučnené mlieka a nesladený čaj.

Rozdelenie stravy
Dôležité je konzumovať: na raňajky ovsené vločky (od večera namočené v prislúchajúcom množstve vody, bez tepelnej úpravy) do nich nastrúhané ovocie napr. jablká, banány, orechy s pridaním malého množstva medu a pridať čerstvo vytlačenú šťavu z pomaranča alebo z iných citrusových plodov. K tomu vypiť šťavu z dvoch-troch pomarančov alebo citrónov a zjesť banán. Ovsené vločky s ovocím a ovocné šťavy výrazne potláčajú kyslosť organizmu v ranných hodinách.
 
Po rannom tréningu:
banán, pomaranč alebo jablká a doplniť zbytok požadovaného objemu tekutín.
 
Na obed:
netučný jogurt s ovsenými vločkami, netučný tvaroh s kokosovým orechom, vaječné bielka, zemiaky s tvarohom a výborný zdroj rastlinných bielkovín je potravinárska želatína (dostať ju v potravinách), ktorá sa dá miešať do jogurtov ,tvarohu a do maltodextrínových KMX pudingov, 100 g šunky bez pečiva s paradajkami alebo pomaranč.
 
Dôležité je konzumovať dostatok ovocia a zeleniny ako zdroj minerálov a aspoň za hrsť orechov (vlašských alebo lieskových) ako zdroj mastných kyselín a antioxidantov. Výborným zdrojom magnézia a draslíka sú banány.
 
Na večeru:
už môže byť kompletná diétna strava, skúste však sójové mäso, sójový syr (Tofu), rybu na masle, šaláty s posekanými vaječnými bielkami alebo postrúhaným syrom. Pri veľkej vyčerpanosti, po ťažkých pretekoch alebo po porušení stravovacieho režimu (choroba) zaraďujeme ovocno-zeleninový deň.
 
Všeobecná základná vitaminizácia mladého plavca počas prípravného obdobia (je to len na doplnenie našej nekvalitnej stravy):
 
ráno: 1 tabl. ABC multivitamín s dôležitými stopovými prvkami) + 1 tabl Kálium Chlorátum, 2 x BCAA (essentiálne aminokyseliny)
 
po rannom tréningu: 1 tabl. Pyridoxín + vitamín C 500-1000 mg (na vyzrievanie väziva)
 
po popoludňajšom tréningu: 2 x BCCA
 
po večeri: 1 tabl. ABC multivitamín, 2 x Ovovital (na kosti)
 
na noc pred spaním: Zinok 10 mg, 1 tabl. B-komplex forte, 1 tabl. Lipovitan, 1 šumivá tabl. Magnézia
 
Počas tréningov piť iontové roztoky + 2 lyžice maltodextrínu na liter. !!!Pozor – žiadne bublinkové sýtené nápoje napr. Coca Cola, Sprite, Seven Up, Tonic, Mirinda, a pod. !!! Počas tréningu vypiť aspoň 500 ml, ďaľších 500 ml po tréningu do pol hodiny, zbytok doplniť po príchode domov aj vo forme ovocných šťiav alebo samotného ovocia.
 
MUDr. Ernest Zachar (Národné športové centrum)